Moğolistan Vizesi

Moğolistan Konsolosluğu, Moğolistan Vizesi
 

Türkiye Cumhuriyeti Devleti ile Moğolistan Devleti arasında, Eylül 2013 tarihinde “Vizenin Karşılıklı olarak Kaldırılmasına Dair Anlaşma” ile iki ülkenin vatandaşlarına kapsamlı vize muafiyeti hakkı tanınmıştır. Vize muafiyeti anlaşmasıyla beşeri ilişkilerimizin geliştirilmesi yönünde önemli bir adım atılmıştır. Sözkonusu Anlaşma,  Türkiye ve Moğolistan vatandaşlarının karşılıklı olarak turistik seyahatlerinde, her altı (6) ay içinde ilk giriş tarihinden itibaren 30 günü aşmamak kaydıyla ülkeye vizesiz girişlerine onay vermektedir. Ancak T.C. Umuma mahsus pasaport sahibi Türk vatandaşları Moğolistan vize muafiyetinden faydalanamamaktadırlar. Moğolistan ülkesine girişlerinde vizeye tabidirler. 
 

Moğolistan Konsolosluğu, Moğolistan seyahat planı olan T.C. vatandaşlarının, ülkeye girişlerinde beklenmedik sorunlarla karşılaşmamaları için seyahat belgelerinin (pasaport) geçerlilik süresini önceden kontrol etmeleri konusunda uyarmaktadır. Moğolistan seyahati dönüş tarihi sonrası 1 yıl geçerlilik süresine sahip olmalıdır. Moğolistan Konsolosluğu, 10 yıldan eski pasaport sahiplerini, seyahate çıkmadan önce pasaportlarını yenilemeleri konusunda uyarmaktadır. Moğolistan sınır kapısında gümrük görevlilerine beyan edilen pasaportla beraber konaklama ve ulaşım rezervasyon belgeleri ile ülkede kalmayı öngördükleri süreyle orantılı makul miktarda döviz bulundurmaları önemle tavsiye olunur. 

 
Moğolistan Konsoloslukları Hakkında
 

Moğolistan Türkiye dış temsilcilikleri olan Moğolistan Ankara Büyükelçiliği, İstanbul Fahri Moğolistan Konsolosluğu, Fahri İzmir Moğolistan Konsolosluğu, Antalya Moğolistan Fahri Konsolosluğu ve Samsun Fahri Moğolistan Konsolosluğu olarak görev bölgeleri içerisinde konsolosluk hizmeti sunmaktadırlar. Moğolistan Konsolosluğu, uzun süreli vize işlemleri, vatandaşlık işlemleri, belge tasdik işlemleri, ölüm-doğum-boşanma işlemleri, çeviri hizmetleri ve apostille işlemi konusunda konsolosluk hizmeti vermektedir. 
 

Moğolistan Konsolosluğu’nun seyahat edecek kişilere önemli uyarısı!
 

Moğolistan Konsolosluğu, Moğolistan seyahat planı olan T.C. vatandaşlarının, ülkeye girişlerinde beklenmedik sorunlarla karşılaşmamaları için seyahat belgelerinin (pasaport) geçerlilik süresini önceden kontrol etmeleri konusunda uyarmaktadır. Moğolistan seyahati dönüş tarihi sonrası en az 6 ay geçerlilik süresine sahip olmalıdır. Moğolistan Konsolosluğu, 10 yıldan eski pasaport sahiplerini, seyahate çıkmadan önce pasaportlarını yenilemeleri konusunda uyarmaktadır. Moğolistan sınır kapısında gümrük görevlilerine beyan edilen pasaportla beraber konaklama ve ulaşım rezervasyon belgeleri ile ülkede kalmayı öngördükleri süreyle orantılı makul miktarda döviz bulundurmaları önemle tavsiye olunur. 
 

Moğolistan Konsolosluğu, Moğolistan Vize Başvuru Formu’nun büyük harflerle okunaklı bir şekilde doldurulması halinde başvuru sahibi ve seyahat planı hakkında kapsamlı bilgiye ulaşmış olacaktır. Formun doldurulması sırasında, tüm soruların açık ve net yanıtlanması ve beyan edilen resmi evraklarla birbirini doğrulaması çok önemlidir. Form mutlaka başvuru sahibi tarafından imzalanmalıdır.
 

Moğolistan Vize İşlem Başvurusu
 

Moğolistan’da 90 günün üzerinde kalma planı olan şahısların, seyahat amaçlarına uygun evraklarla Moğolistan Konsolosluğu’na Uzun Süreli Vize (D tipi Vize) için başvuruda bulunmaları gerekmektedir.  
 

Moğolistan Konsolosluğu/Elçiliği vize randevu sistemi ile çalışmamaktadır. Moğolistan Konsolosluğu vize işlem başvurularını, haftaiçi Pazartesi-Cuma günleri Saat: 10:00-12:00 arası kabul etmektedir. 
 

Moğolistan Vize İşlem Süresi
 

Moğolistan vize işleminin sonuçlanma süresi 3-4 iş günüdür. Moğolistan Konsolosluğu, vize işlem süresini uzatma hakkına sahiptir. Moğolistan seyahat planının aksamaması için Moğolistan Konsolosluğu vize müracaatlarının seyahat tarihinden en az 20 gün önce yapılmasını önermektedir.


Moğolistan Konsolosluğu’ndan seyahat edeceklere uyarı!
 

Moğolistan’da kış döneminde yaşanan aşırı soğuk havalar nedeniyle özellikle turistik amaçlı gezilerde Mayıs-Ekim döneminin tercih edilmesi önerilmektedir. Öte yandan, sağlık sıkıntıları bulunan Türk vatandaşlarının Moğolistan’a yapacakları seyahatlerde, ülkede tıbbi müdahale imkanlarının sınırlı olduğunu gözönünde bulundurmalarında fayda görülmektedir.

Duyurular

Moğolistan Konsolosluğu 29 Ekim Programı

Moğolistan Konsolosluğu ve Moğolistan Büyükelçiliği Türkiye’nin Resmi tatil günü olan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle 29 Ekim 2021 g...
2020-10-29 12:28:18
Tüm Duyurular
Moğolistan Vizesi